Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı

Çocuklar anne ve babalarının ilgi, alaka ve sevgisini bir başkası ile paylaşmak istemezler. Kendi çocukluğunuzu düşündüğünüzde onlara hak vereceğinize eminim. Özellikle okul öncesi dönem çocukları bir kardeşin dünyaya geleceği haberini aldıklarında sahip oldukları ayrıcalığın tamamen ellerinden gideceği korkusuna kapılırlar. Tüm bu duygulanımlar dolayısı ile kardeş kıskançlığı kaçınılmazdır.

Anne baba ve aile üyelerinin tutumları ilk çocuğun ruh halinin sağlıklı kalması için önem arz etmektedir. İlk çocuk kıskançlığa bağlı farklı davranışlar sergilemeye, akademik başarısızlık göstermeye, içe çekilmeye başlamıyorsa, bu gibi yaşantısını olumsuz şekilde etkileyecek tepkiler vermiyorsa, kıskançlık yaşanılması normal olan bir süreçtir. Anne baba olarak yeni bir çocuk sahibi olma kararı aldığınız an itibariyle ilk çocuğunuzu nasıl hazırlayacağınızı düşünme sorumluluğunun göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Alınan karar, çocuğun anlayacağı bir dil ile aktarılmalıdır. Önerilen yaş aralığı en az 3 olarak belirtilmektedir. Bunun sebebi, ihtiyaçların farklılaşmış olmasının siz anne ve babalara sağlayacağı kolaylıktır. İki çocuk ilgi ve bakım olarak 3 yaş itibariyle aynı olmayan taleplere sahip olmaktadırlar.

Bebek sahibi olacağınızı, anne baba ve çocuk keyifli bir zaman geçirmekte olduğunuzda kendisini çok sevdiğinizi,çok güzel bir bebek olduğunu ( bu sırada çocuğunuzun bebeklik fotoğraflarına beraberce bakıp, o günler ile ilgili konuşabilirsiniz) ve şimdi bir kardeşi olacağını aktarmalısınız. Konuşma yapıldıktan sonra yavaş yavaş hayatlarında olacak değişimler hakkında bilgi vermeye başlayabilirsiniz. Örneğin bebeğin odası gibi. Bebek ile ilgili alışverişlere beraber çıkabilir ve alınacakların seçimine çocuğunuzun karar vermesini isteyebilirsiniz. Asla, küçülen kıyafetlerini ve artık oynamayacağı oyuncaklarını yeni kardeş ile paylaşması gerektiği gibi söylemlerde bulunmamalısınız. Çıktığınız alışverişlerden döndüğünüzde küçük sürprizler yapmanız, ona da bir şeyler almanız ( küçük hediyeler) hoşuna gidecektir.

Unutulmaması gereken önemli konulardan biri de eğer ki ilk çocuğunuz daha okula gitmiyor ise, karnınız belirginleşmekte iken onu ani bir karar ile okula başlatmanızın doğru olmadığıdır. Bu durum çocukta, okula kendisinden uzak kalınmak için gönderildiğine dair bir düşünce yaratabilir. Bu düşünce biçimi hem okul alışkanlığı ve sevgisini, alışma sürecini olumsuz etkileyecek hem de anne baba ve yeni kardeşe öfke duymasına neden olacaktır.

Yeni bir çocuk sahibi olmaya karar verilen an itibari ile, ailevi düzeninize göre bir planlama yapmanız ve doğum sonrası hayatınızın nasıl olacağını düşünüp, ilk çocuğunuzun hali hazırdaki düzenini doğum sonrası hale uyun şekilde yeniden yapılandırmanız ( doğum sonrası annenin yardımcı olamayacağı etkinlikler doğum gerçekleşmeden baba, bakım veren kişi ya da büyük anne/babaya verilmesi), süreci daha huzurlu atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Kıskançlık tüm insanlarda var olan normal ve en temel duygular dandır. Kıskançlık yaşamın her döneminde görülebilir ancak çocuklukta biraz daha yoğun yaşanmaktadır. Kardeş kıskançlığının yaşanması da doğru anne baba tutumu sergilendiği takdirde, problem yaratmayacak düzeyde yaşanacak ve atlatılabilecek bir süreçtir.

Anne ve babaların bilmeleri gereken en önemli konular, çocuğu bu duygudan dolayı suçlamak, yargılamak ve cezalandırmanın son derece yanlış olduğu ve ‘’Artık sen ablasın, abisin” gibi cümleler kurmayıp onun da bir çocuk olduğunu unutulmamasıdır.