Ebeveyn Akademesi (0-6 YAŞ)

Ebeveyn akademisinde amaç didaktik anlatım ile öğüt vermek ve yapılan hataları bulup eleştirmek değil, yaşamsal örneklerden ve hatta katılımcıların yaşadıklarından yola çıkarak, yaşanan sıkıntıların sebebini anlamaya yönelik bakış açısı geliştirebilme becerisi kazandırabilmek, çözüm önerileri sunmak ve en önemlisi dayanışma duygusu kazandırabilmektir.

 

Anne babaların çocuklara arzu ettikleri davranışları kazandırmaları, öz denetimi ve öz güveni olan, çevresindekiler ile sağlıklı ilişkiler kurabilen, bağımsızlaşabilen, sahip oldukları potansiyeli açığa çıkarabilen bireyler olmalarını sağlayabilmeleri ancak çocuklarını tanımaları, onları içinde bulundukları gelişim dönemi ve bireysel farklılıkları dahilinde değerlendirmeleri ve sağlıklı bir aile içi iletişim ağı kurmaları ile mümkündür.

 

Her bir oturumu iki (2) saat olan ve anne babaların istedikleri oturuma katılabildikleri Ebeveyn Akademisi Temaları ve kısaca içerikleri:

 

Bebeklik Dönemi

Ay ay bebeklerin fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimlerine dair ne olmasını bekliyoruz. Zor, ağlayan bebekleri anlama başa çıkma yolları.

Temel İhtiyaçların Kazandırılması

Anne memesi, yalancı meme ve biberondan kesme ne zaman ve nasıl olmalı?

Tuvalet Eğitimi

Doğru zaman, çocuğun hazır olup olmadığını anlamak, anne babanın rolü ve tutumu, karşılaşılabilecek zorluklar ve sorunları gidermek.

İlk 5 Yaşın Gelişimsel Özellikleri ve Neden Önemli Olduğu

Bu yaş aralığında çocukların nasıl bir gelişim göstermelerini bekliyoruz? Ne-ne zaman olursa geç ve destek gerekiyor ya da hangi çocuk akranlarından daha hızlı gelişim gösteriyor? Öyle ise ne yapılmalı ve bu yaş aralığı neden hayatın geri kalanı adına kritik önem taşıyor?

Erken Yaşta İkinci Dil Öğrenimi

Ev ya da okul ortamında olması fark eder mi? Anne baba başka bir dilde konuşmalı mı? Bazı çocuklar için ikinci dil öğrenimi uygun olmayabilir mi? Erken yaşta ikinci dil öğreniminin sağladığı yararlar?

Doğru Okul Seçimi

Okul öncesi ve ilkokul kademelerinde doğru okul seçimi nasıl olur? Çocukların ve ailelerin beklentileri ile okulların yapısal özellikleri ve hedeflerini doğru ilişkilendirebilmek.

Çocuklarda Beslenme

Katı gıdaya geçiş, yemek seçen çocuklar, yeme düzeni, yemek-ödül ve ceza ilişkisi.

Çocuklarda Cinsel Gelişim ve Çocukları Cinsel İstismardan Koruma Yolları

Çocukların cinsel gelişimi nasıl oluyor? Çocukluk çağı mastürbasyonu nedir? Anne baba tutumunun bu süreçteki belirleyici rolü? Anne babaların kaygıları ve çocukların kendi bedenlerini korumaya dair bilinçlendirilmeleri.

Çocuklarda Oyun Evreleri & Yaşa Göre Gelişimi Destekleyici Oyun ve Oyuncak Seçimi

Ne zaman, hangi etkinlik ve hangi oyuncak türü hem eğlenceli hem eğitici olur?

Çocuk ve Sınır Koyma

Çağımız çocuklarının kişilik özellikleri, her şeye yetmeye çalışan ebeveynler, çalışan anneler ve suçluluk duyguları derken karışan sınırlar. Arkadaş ve ebeveyn olmanın dengesi, ebeveyn-çocuk arası sınırın, akran ilişkileri ve çocukların sosyal-duygusal gelişimlerine etkisi ve sınır, ceza, ödül denge ve ilişkisi.

Uyku Düzeni ve Uyku Problemleri

Çocuklarda yatak/oda ayırma zamanı ve yolları, uyku düzeninin gerekliliği ve çözüm önerileri ile çocukluk döneminde görülen uyku problemleri ve nedenleri.

Ergenlik Dönemi

Erken ergenlik, ön ergenlik ve ergenlik nedir? Her ergen öfkeli midir? Anne babaları neler bekliyor? Nasıl davranmalı, riskli durumlara karşı ne gibi önlemler almalı?

Boşanma ve Çocuk

Boşanma sürecinin, farklı yaş grubundaki çocuklara nasıl açıklanması gerektiği, boşanma sonrası aile ilişkilerinin yönetimi, sıklıkla karşılaşılan güçlükler ve çözüm önerileri.