Bakıcılara Yönelik Eğitim & Danışmanlık ve Takip Programı

Anne babalar için her şeyden önemli olan bebeğinize/çocuğunuza bakım verecek, güvenilir birisini bulmak hiç de kolay değil. Hem de günümüz koşullarında anne babaların çalışma ve/veya yoğunluk saatleri göz önünde bulundurulduğunda.

 

Çocuklara bakım veren kişilerin seçiminde iki temel unsur var göz ardı edilmemesi gereken; ilki elbette güvenilir olması ve çocuğa şefkatli davranabilmesi. İkincisi ise bakım veren kişinin sizin düzeniniz, çocuk yetiştirme tarzınız ile paralel olabilmesi. Uzunca saatler birlikte olan bakım verenin hangi dili konuştuğu, çocuk ile iletişime geçtiği dili nasıl kullandığı. Çocuğun beslenme düzeni ve yeme sürecinde nasıl hareket ettiği, uyku saatlerinin nasıl geçtiği, okula götürüp getiriyorsa oradaki ilişkileri, tuvalet eğitimi süreci, zor ve inatçı çocukların karşısında sergiledikleri tutumlar çocukların erken yaşlar itibari ile gelişimleri üzerinde oldukça etkili olan süreçlerdir.

 

Çocuğun gelişimsel özellikleri ile ilintili olarak, tercih edilecek bakım veren kişinin çocuğun ana dilinde mi ikinci bir dilde mi iletişim kurduğu dahi, çocukların duygusal ve dil gelişimleri bakımından büyük önem taşımaktadır.

 

Bu sebepledir ki, uzmanlarımız sizlerle bu süreç ile ilgili şu hizmetleri sunmaktadır:

 

• Çocuk ile görüşme ve tanıma sonrası, hangi özelliklere sahip bir bakım veren aranması gerektiği bilgisinin paylaşılması.

 

• Görüşmeleri yapmış ve fakat az sayıda kişi arasında karar vermekte zorlanan ebeveynler için, ebeveynler eşliğinde son görüşmenin, kurumumuz çatısı altında yapılması.

 

• Yeni işe alınan ya da mevcut bakım veren kişi ile uyku, yemek, tuvalet eğitimi, sınırlar gibi konular hakkında görüşmelerin yapılması ve takip sürecinin yapılandırılması.

 

• Bakım veren kişiler için temel ihtiyaçların kazandırılması eğitim programlarımıza katılması.