Çocuk ve Cinsel İstismar

Çocuk ve Cinsel İstismar

Çocuk ve Cinsel İstismar Hakkında Anne Babalar da Bilinçlenmeli!

Çocuk istismarı deyince son günlerde ülke gündemimizde yoğunlukla yer alan çocuk kaçırma veya çocuklara yetişkinler tarafından uygulanan cinsel istismar geliyor elbette akla ilk olarak.  Ancak konuyu çok dağıtmadan belirtmek isterim ki çocuk ihmal ve istismarı sadece cinsel istismar ile sınırlı değildir ve önemle altını çizmek isterim ki konu itibariyle üzerinde bu yazıda durmayacağım, çocuklara yönelik ihmal ve istismar türleri yabancılar haricinde yakın aile üyeleri ve hatta ebeveynler tarafından da gerçekleştirilebilmektedir.  Dolayısı ile tedbirler almayı hedefler iken, anne ve baba olarak her ihtimalin göz önünde bulundurulmasının gerekliliği unutulmamalıdır!

Cinsel istismardan söz etmek için, cinsel birleşmenin gerçekleşmesi şart değildir. Çocuğunun bedenine dokunulması, yetişkinin kendi bedenine çocuğun dokunmasını istemesi veya karşılıklı özel bölgelerin gösterilmesinin talep edilmesi de cinsel istismardır!

Kimi yetişkin bireyler küçük yaş çocuklarını cinsel açıdan çekici bulmaktadırlar.  Bu kişilerin küçük çocuklara dair düşlem ve/veya çocuklara yönelik cinsel içerikli aktiviteleri olabilmektedir.  Ruh sağlığı alanında bu gibi kişiler ‘pedofili’ olarak tanımlanmaktadır.  Son günlerde anne babaların sıklıkla yönelttiği bir soru ‘Bir kişinin pedofili olup olmadığının anlaşılıp anlaşılamayacağı dır?’ Bu soruya dair net ipuçları vardır demek doğru olmayacaktır.  Ancak genel olarak daha yalnız, içe dönük, kendine güveni düşük ve çocuklar ile ilgili nesnelere ilgisi olma ihtimali olan kimseler olarak tarif edilmektedirler.

‘Pedofili’ ler yalnızca çocuklara ilgi duyan yalnız yetişkinler olabildikleri gibi evli ve çocuklu da olabilirler.  Burada ‘ensest’ ile arasında ince bir çizgi vardır.  Pedofili de (aile içinden veya bir yabancı yetişkin) kurbanlar daha küçüktür.  Çünkü pedofili de cinsel açıdan gelişmediği için çocuklara ilgi duyulurken, ensestte fiziksel olarak gelişmeye başlamış kan bağı olan çocuğa ilgi duyulur.

Ne yazık ki pedofili ve ensest tahmin edildiğinden çok daha yaygındır.

Yanılgıya düşülen bir konu da kız çocukların zarar görme riskinin daha yüksek olduğudur.  Ancak veriler göstermektedir ki ensest veya pedofili vakalarında kız ve erkek çocuklarının cinsel istismara maruz kalma riski ve oranı arasında anlamlı bir farklılık yoktur.

Çocukları cinsel istismara maruz bırakan kişiler ifşa olduklarında genellikle çocuğu zorlamadığını, kendi isteği ile aktivitenin gerçekleştiğini ileri sürerler.  Ancak bu mümkün değildir!

Cinsel kötüye kullanım söz konusu olduğunda aile içinden veya dışından olan bu yetişkinin ‘pedofili’ oluşuna ek bir başka ruhsal sorunu yok ise çoğunlukla kurbanlarına fiziksel zarar vermemekte ancak hayvanları öldürerek veya tehdit ederek çocukların anne babalarına söylemelerine engel olmaya çalışmaktadırlar.

Peki, anne babalar önleyici olarak neler yapabilirler?

  •  Huzurlu bir ev-aile ortamı sunmak ve çocuğunuzu koşulsuz sevmek elbette ki ilk koşul.
  •  Cinsellik eğitimi tuvalet eğitimi ile başlar.  Yani çocuk dillenmeye başladığında, onu yıkarken, tuvalette iken veya giydirirken bedeninin özel olduğu ve kimsenin dokunmaması gerektiği üzerine konuşmaya başlayabilirsiniz.
  • Ev içerisinde kendi düzeniniz dâhilinde herkesin mahremine saygı gösterilmesine dair örnek olabilirsiniz.  Örneğin herkes tuvalette iken kapısını kapatır ya da bir diğerinin odasına girmeden kapıyı çalar.  Böylece çocuk yavaş yavaş ‘özel bölge’ kavramını algılamaya başlar.
  •  Arkadaş ilişkileri, okul yaşantısı başladığında aile içinde her şeyin paylaşılabileceği, huzurlu bir ortam olduğunun bilincine varmasını sağlayın.
  • Çocuklarınızın (onları sıkmadan ve rencide etmeden) arkadaşlarını, ailelerini ve öğretmenlerini tanıyın.  İletişim bilgilerine sahip olun.
  •  Kontrollü internet kullanımına önem verin.  Kullanım süresi ve içeriği sizin kontrolünüzde olsun.
  • Çocukların ani davranış değişikliklerine duyarlı olun; birden içe mi kapandı, yaşının çok üzerinde cinsel içerikli söylem ve davranışlar mı mevcut ya da cinsellik ve cinsel organ ile ilgili merak yaş normali üzerinde mi, vb.

 

Peki ya bu tatsız tecrübe yaşandı ise anne babalar ne yapmalı?

  • Öncelikli olarak bu durumun evladınızın bir suçu olmadığının ve de gizlenmesi gereken bir durum olmadığının bilincinde olunmalı.  İstismarı gizli tutmak istismarcıyı korumak ve fırsat tanımaktır unutmayın!
  • Çocuklar cinsel istismar konusunda genellikle yalan söylemezler.  Dolayısı ile yardım çağrısı ile geldiğinde onu dinleyin.
  • Ters giden bir şeyler olduğunu seziyorsanız ya da şüpheleriniz var ise konuşması için çocuğunuzu teşvik edin.
  • Öğrendiğinizde mutlaka polise bildirin.
  • Bu süre zarfında kendi duygularınıza hâkim olmaya, öfke ve endişenizi çocuğunuza yansıtmamaya çalışın.
  • Çocuğunuzun ve sizin için kolay olmayan bu dönemde mutlaka uzman desteği alın. Tüm aile üyeleri için travma tik olan bu olumsuz deneyimin yükü istismarın şekli, sıklığı, zorlama tarzı, çocuğun yaşı, istismarcının kim olduğu, çocuğun kişilik yapısı ve en önemlisi anne ve babanın tepkisi ile belirlenmektedir, unutmayın.Bu suçları işleyen kişilere yönelik cezaların arttırılmasına dair talep ve umudumuzun yanı sıra ailelerin de evlatlarına
  • Sevgi dolu
  • Kontrollü
  • Koruyucu
  • Şiddet olmayan
  • Baskıcı değil demokratik aile yapısı olan
  • Ebeveynlerin alkol veya madde kötüye kullanım davranışları sergilemedikleri bir aile ortamı sunmalarının, bu gibi olumsuz yaşantılara önleyici nitelikte ve de desteğe ihtiyaç duydukları anlarda çocukları adına doğru adres olmalarını sağlayacağını bir kez daha hatırlatmak isteriz.