Bebek ve Oyun

Bebek ve Oyun

Sağlıklı ruhsal, fiziksel ve zihinsel gelişim adına ilk 6 yıl kritik dönem olarak belirtilmektedir.  Birçok uzmanın ortak görüşü de sağlam temeller atmak adına bebekler ile ilk aylarda geçirilen zamanın önemli olduğudur.  Anne ile kurulan güvenli ilişki, bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması ve bebeğin dilinin anlaşılmaya çalışıldığı bu ilk aylar ileriye dair mühim yatırımlardır.

Bebeklerin ilk sosyal davranışları anneleri ile olan ilişkileriyle sınırlıdır.  Zaman içinde ise bebek bu kadarı ile yetinmeyerek çevresini, diğer insanları, diğer nesneleri tanımak ve araştırmak isteyecektir.  İşte bu dönemde bebeğin hayatına ‘oyun’ girmektedir.  Oyun kimi uzmanlara göre yaşamın ilk yıllarında hayati ihtiyaçlar haricindeki her şeydir.

Değişen yaşam koşulları günümüzde anne/baba ve bebeklerinin beraber geçirdikleri zamanı azaltmakta.  Zaman olsa dahi birçok bebek veya çocuk artan teknoloji ürünleri ile küçük yaşta karşı karşıya kalmakta.  Elbette teknoloji ürünlerinin nimetlerinden yararlanılmalı, ancak ihtiyaç doğmadan sadece oyalanması amacı ile bebeklerin bilgisayar veya televizyon başına oturtulması birçok olumsuzluğa neden olmakta.  Örneğin, yapılan araştırmalar bilgisayar ve televizyon başında zaman geçirtilen bebeklerin dil gelişimlerinin (konuşmanın başlaması) gecikme gösterdiği yönündedir.

Bebeği ile geçirecek zamanı olan birçok anne ise gün içerisinde beraber ne yapabileceklerine dair sıkıntı yaşayabiliyorlar kimi zaman.  Ya da yakın yaşlarda bebekler ile bir araya gelmekte zorlanabiliyorlar.

Son zamanlarda tüm bu ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak yürütülen anne-bebek, baba-bebek ya da anne-baba-bebek oyun grupları düzenlenmektedir.  Bu gruplar, anne ve babaların  hem bebekleri ile nasıl verimli oyun zamanları geçirebileceklerini öğrenmelerini hem de bebeklerinin birçok başka yetişkin ve akranları zaman geçirmelerine olanak sağlamaktalar.

Biliyor muydunuz?

  • Bebeğiniz ile oyun oynamak, duygusal açıdan güvenliği sağlamanın ve öğrenmesine yardımcı olmanın en iyi yoludur.
  • Etkileşim içinde olmak, çocuğun dil ve sözcük dağarcığının gelişimine katkıda bulunur.
  • Etkileşim halinde olan çocuklar 2 yaşına geldiklerinde, diğerlerine kıyasla +300 sözcük biliyor olmaktalar.
  • Ebeveynler ve akranlar ile geçirilen zamanlar; oynanan oyunlar öfke nöbetleri, kardeş rekabeti gibi sorunlarla başa  çıkılmasına yardımcı olmakta.

 

Elbette bebeğiniz ile geçireceğiniz her an; onu yıkamanız, beslemeniz, onunla konuşmanız, vb doğal, günlük rutinleriniz de bebeğinizin gelişimi adına yarar sağlayıcı davranışlardır ve hayatın gerçeğidir.  Ancak, günlük yaşamın artan yoğunluğu ne yazık ki çocuklara ayrılan vakitten çalmakta.  Dolayısı ile hem diğer yeni anne-baba olmuş kişilerle tanışıp bu yolda yalnız olmadığını duymak hem de bebeklerinin fiziksel-zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacı ile ebeveyn-bebek oyun gruplarına katılım anne babalara ebeveynliğin ilk yıllarında işlevsel bir etkinlik olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun odasında, bir grup içerisinde olmanın size ve bebeğinize katkıları:

  • Eğer hayatınızdaki yeni konumunuz (anne veya baba olmak) ile ilgili heyecanlar yaşamaktaysanız, sizinle aynı yollardan  geçen kişiler ile paylaşımlarda bulunma fırsatı sizi rahatlatacaktır.
  • Evde yaşanan aksilikler ile ilgili grup lideri ( çocuk gelişimci veya çocuk psikologu) ve grup üyelerinin pratik önerileri  işinize yarayabilir.
  • Bebeğinizin akranlarının gelişimini gözlemleme ve bir uzmanın siz ve bebeğiniz hakkındaki görüşlerini öğrenme fırsatı  edinebilirsiniz.
  • Birçok yabancı yüz ve ses ile karşılaşmasına olanak tanıyarak bebeğinizin sosyalleşmesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • Diğer bebekleri taklit etmek, onlardaki oyuncakları almak isteyen bebeğinizin hareket etme istek ve ihtiyacının oluşumu  sayesinde fiziksel gelişimine destek olabilirsiniz.
  • En önemlisi bebekleriniz ile birlikte ama ev dışında keyifli vakit geçirme olanağı edinebilirsiniz.

 

Tüm canlılar için su, yemek nasıl bir ihtiyaç ise bir bebek için de ‘oyun’ bir ihtiyaçtır.  Onları ‘oyun’ dan ve siz anne-  babaları ile geçirecekleri bu keyifli vakitten mahrum bırakmayın!